Co wybrać DVB-T czy kablówkę / platformę cyfrową? Czyli plusy i minusy naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak wskazują ostatnie badania około 30% Polaków ogląda wyłącznie cyfrowe kanały naziemne, czyli nie korzysta z usług płatnych platform cyfrowych i kablówek. W codziennej pracy obserwujemy, że wciąż wiele osób nie za bardzo zna ofertę DVB-T lub nie potrafi się zdecydować na wybór najbardziej optymalny dla siebie. W tym artykule przedstawimy więc plusy i minusy cyfrowej telewizji naziemnej, które być może pomogą czytelnikom w podjęciu najlepszej dla siebie decyzji.


Po pierwsze, zaznaczyć trzeba, że decydując się na DVB-T wcale nie musimy rezygnować z usług płatnych operatorów. Jeśli jednak rozważamy zupełne uniezależnienie się od dostawców telewizji, to należy wziąć pod uwagę następujące poniżej zalety i wady.


PLUSY DVB-T

1. Dostęp do kanałów telewizyjnych bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Image courtesy of Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.netWszyscy posiadacze odbiorników telewizyjnych i radiowych są oczywiście zobowiązani przez prawo do ponoszenia opłaty audiowizualnej. Klienci sieci kablowych i platform cyfrowych ponoszą dodatkowe opłaty z tytułu abonamentu. Przy wyborze wysokich pakietów, opłata abonamentowa wynosić może nawet ponad 100zł. Umowy podpisywane są zazwyczaj na ponad rok, a czasem nawet na 2 lata. Zatem podpisanie umowy z operatorem może wiązać się ze zobowiązaniem finansowym dochodzącym nawet do kilku tysięcy złotych.

W przypadku DVB-T żadnych opłat za kanały telewizyjne nie ponosimy.

2. Stosunkowo tani sprzęt do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, nawet przy odbiorze w wielu pomieszczeniach.

Zestaw do odbioru DVB-T z dekoderem i rozgałęźnikiemAby odbierać cyfrowe kanały naziemne należy mieć dostęp do anteny naziemnej oraz posiadać odpowiedni odbiornik (telewizor z MPEG4 lub dekoder DVB-T). Jeżeli chcemy rozprowadzić sygnał z anteny do wielu pomieszczeń, tak aby każdy członek rodziny mógł oglądać telewizję niezależnie, trzeba zastosować odpowiedni rozgałęźnik (cena rozgałęźnika nie przekracza zwykle 70zł) oraz odpowiednią ilość odbiorników. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe dostarczają sygnał naziemny do gniazdek, więc koszt anteny również w takich przypadkach odpada.

Zestaw do odbioru TV satelitarnej z multiswitchemAby móc korzystać z oferty sieci kablowej, musimy zazwyczaj zaopatrzyć się w dekoder kablówki, który może kosztować nawet kilkaset złotych, lub jego koszt będzie wliczony w opłatę abonamentową. Wybierając ofertę platformy cyfrowej oprócz dekodera potrzebna będzie także antena satelitarna z konwerterem oraz okablowanie. O ile operatorzy często wychodzą na przeciw użytkownikom i oferują do umów dość tanie zestawy satelitarne, to poszerzenie takiej instalacji, zarówno w przypadku kablówki  jak i platformy cyfrowej, może okazać się dość kosztowne. Poza wymianą konwertera, ewentualnym zakupem multiswitcha (koszt rzędu kilkuset złotych) oraz dodatkowych dekoderów, dojdzie także opłata za usługę multiroom, co przełoży się na dodatkowy wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

3. Stale poszerzająca się, dość zróżnicowana oferta kanałowa.

To fakt, że oferta DVB-T jest raczej okrojona  w porównaniu do oferty satelitarnej, jednak ilość kanałów stale się zwiększa, w tym również kanałów HD. Jeżeli nie mamy zbyt wygórowanych lub ukierunkowanych wymagań to już obecnie dostępne 24 kanały powinny zaspokoić nasze potrzeby. Oprócz kanałów ogólnych (TVP1 HD i TVP 2 HD, TVN, Polsat, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TVP Polonia), w ofercie DVB-T są kanały informacyjne (TVP Info, TVP Regionalna), edukacyjne/dokumentalne (Fokus TV, TVP Historia, TTV, TVP Kultura), dla dzieci (TVP ABC), rozrywkowe (ATM Rozrywka, TVP Rozrywka), muzyczne (Eska TV, Polo TV), religijne (TV Trwam), filmowe (Stopklatka TV) oraz sportowe (Polsat Sport News).

4. Brak konieczności instalacji anteny na południowej ścianie.

O ile w przypadku sieci kablowych to do operatora należy dostarczenie sygnału telewizyjnego do klienta, o tyle mieszkańcy domków jednorodzinnych lub niektórych osiedli sami będą musieli zadbać o antenę satelitarną w przypadku wyboru usług którejś z platform. Miejsce montażu anteny satelitarnej jest ściśle określone i musi być na tyle dogodne, aby antena mogła bez przeszkód „patrzeć” na południe. Przeszkodą mogą być drzewa lub okoliczne budynki. Jeśli nie mamy możliwości montażu na dachu, a jedyną ścianą do której mamy dostęp jest ściana północna, to może okazać się, że o ofercie platform cyfrowych należy zapomnieć.

Reguły montażu anteny naziemnej nie są tak restrykcyjne, gdyż sygnał telewizji naziemnej odbija się często od budynków. Nawet w przypadku anteny kierunkowej, nie zawsze trzeba ją ustawić koniecznie w kierunku nadajnika telewizyjnego.


MINUSY DVB-T

1. Ograniczona oferta kanałowa w porównaniu z płatnymi operatorami.

Głównym minusem oferty DVB-T jest na pewno okrojona liczba kanałów. Są one co prawda zróżnicowane pod względem tematycznym, jednak zwykle nie prezentują najdroższych produkcji i najnowszych wydarzeń. Jeśli więc nasze dziecko uwielbia bajki kanału MiniMini, a my nie wyobrażamy sobie życia bez najnowszych hitów filmowych w rozdzielczości HD lub transmisji sportowych Formuły 1 czy meczów ligowych, to oferta DVB-T na pewno nie zaspokoi naszych potrzeb.

Również w przypadku kanałów zagranicznych oferta DVB-T wypada gorzej od możliwości telewizji satelitarnej. W przypadku DVB-T możemy uzyskać dostęp do zaledwie kilku kanałów państw sąsiadujących. Tak więc na zachodzie odbierzemy kilka kanałów niemieckich, na południu czeskich, na północy skandynawskich itd. W przypadku telewizji satelitarnej możliwości odbioru zagranicznych kanałów niekodowanych są znacznie większe.

2. Wciąż słaby sygnał w niektórych miejscach kraju.

Pomimo stale trwających prac nad polepszeniem propagacji sygnału naziemnego, w niektórych miejscach kraju nadal zdarzają się „białe plamy” na mapie zakresu sygnału. W sytuacjach, gdy ukształtowanie terenu lub rozmieszczenie nadajników uniemożliwia odbiór DVB-T, użytkownikom nie pozostaje nawet żaden inny wybór jak tylko zamontowanie anteny satelitarnej. Sygnał satelitarny odbierzemy wszędzie, pod warunkiem, że w miejscu montażu widzimy kawałek południowego nieba.

3. Brak usług dodatkowych i multimedialnych.

Platformy cyfrowe wciąż rozwijają dodatkowe usługi takie jak VOD (czyli wypożyczalnie na żądanie), czy usługi multimedialne (takie jak internetowa telewizja np. HBO GO, Ipla, nc+ go). Niestety takich usług wciąż brak w cyfrowej telewizji naziemnej.


Podejmując najbardziej optymalną dla siebie decyzję do powyższych plusów i minusów należałoby dopisać wagi w zależności od tego na ile dana wada lub zaleta jest dla nas ważna. Na pytanie co jest lepsze – DVB-T czy telewizja satelitarna – odpowiedzi jednoznacznej nie ma, gdyż wszystko uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb. Na pewno nie stracimy nic decydując się na telewizję naziemną obok telewizji satelitarnej, a koszt dodatkowej instalacji nie będzie wysoki. W przypadku gdy chcemy oglądać telewizję w wielu pomieszczeniach naszego domu, można wybrać także wariant mieszany i wszędzie doprowadzić sygnał naziemny, a tylko do niektórych pomieszczeń satelitarny. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okaże się pomocny w dokonaniu przez Państwa decyzji.

Dodatkowe informacje