2-5 czerwca - Zmiany w częstotliwości nadawania kanałów DVB-T

W nocy z 2 na 3 czerwca zmienione zostały częstotliwości nadawania programów cyfrowej telewizji naziemnej. Jest to spowodowane koniecznością uwolnienia częstotliwości na rzecz usług szerokopasmowych telefonii komórkowej 5G.

Sieć piątej generacji (5G) ma za zadanie umożliwić szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest zwolnienie pasma 700 MHz, które do tej pory zajmowane było przez nadawców cyfrowych kanałów naziemnych.

Zwolnienie pasma 700 MHz spowodowało zmiany częstotliwości nadawania kanałów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Pomimo, że zmiany mają związek z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC, na ten moment standard nadawania telewizji jest nadal ten sam i większość widzów nie musi wprowadzać korekt w ustawieniu anteny. Odbiorniki telewizyjne i tunery naziemne powinny same przestroić się na nowe pasmo nadawania oraz zaktualizować listę programów telewizyjnych.

Jeśli jednak napotkaliście Państwo problemy z odbiorem kanałów naziemnych, radzimy przeprowadzić automatyczne skanowanie kanałów z menu Waszego odbiornika. W przypadku starszych odbiorników, pojawić się może konieczność ręcznego wyszukania kanałów. Polecamy artykuły w naszym poradniku: Jak ręcznie wyszukać kanały DVB-T oraz Jak wyszukać kanały naziemne w telewizorze i dekoderze DVB-T.

 Szczegółową listę zmian zamieścił na swojej stronie operator nadajników cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce, spółka Emitel:

Dodatkowe informacje